menu
Ciepło systemowe dla Łodzi

Ciepło – zimno

Kończy się lato, co mimo jeszcze nie tak dawno doskwierających wszystkim upałów, jest coraz bardziej odczuwalne. Jest to zatem ostatni dzwonek na to by zmienić swoje dotychczasowe, stare i nieefektywne ogrzewanie na inne – bardziej nowoczesne i przyjazne środowisku. A możliwości jest wiele.

 

Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne za pomocą grzałek oporowych, które co prawda nie powoduje emisji żadnych substancji w otoczeniu ogrzewanego budynku, ale w miejscu powstawania energii, czyli w elektrowniach i elektrociepłowniach. Elektrownie wyposażone są jednak w specjalistyczne instalacje oczyszczania spalin, dzięki czemu emisja szkodliwych substancji osiąga bardzo niskie wartości. W celach grzewczych mogą być również wykorzystywane pompy ciepła, czyli urządzenia odbierające energię z obszarów charakteryzujących się niższymi temperaturami (np. z gruntu) i przekazujące ją do instalacji grzewczej budynku. Dobrym i przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania jest też takie, w którym czynnikiem grzewczym jest gaz. Wątpliwości można mieć jedynie biorąc pod uwagę sposób wydobywania tego surowca, jednak lokalne oddziaływanie kotłów opalanych paliwami gazowymi jest śladowe. Podobnie jest w przypadku ogrzewania olejowego.

 

Czarny jak… węgiel

Głównym źródłem ciepła w polskich domach jest jednak wciąż węgiel (każdego roku w indywidualnych gospodarstwach domowych spala się ok. 8-9 mln ton węgla), a jego spalanie wiąże się z największym lokalnym oddziaływaniem na środowisko. Występują natomiast ogromne różnice w wielkości emisji  będącej wynikiem spalania tego surowca ze względu na rodzaj kotła. Przykładowo, oddziaływanie lokalne kotłów komorowych, starej konstrukcji z ręcznym załadunkiem paliwa jest od kilkunastu do kilkudziesięciu razy większe niż w przypadku kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa czy też tzw. kotłów zgazowujących. Decydując się na węgiel jako materiał opałowy należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W piecach nierzadko spalane jest też drewno, jednak cechuje się ono znacznie wyższą emisyjnością pyłu zawieszonego PM 10 niż stosowanie ogrzewania za pomocą ekogroszku czy węgla kamiennego i brunatnego (większa emisja była tylko w przypadku miału węglowego oraz odpadów).

 

Ciepło z sieci

Wartym rozważenia rozwiązaniem (szczególnie na terenach miejskich) jest podłączenie do sieci ciepłowniczej. Nie powoduje ono oddziaływania lokalnego, a emisje powstałe w centralnym źródle ciepła (w ciepłowniach) powstają w sposób kontrolowany i tak jak w przypadku elektrowni – są tam stosowane specjalistyczne urządzenia minimalizujące ten niekorzystny wpływ. Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie indywidualne emituje 101 tys. ton pyłów rocznie, natomiast przy produkcji ciepła systemowego powstaje ich zaledwie – 10 tys. ton. Jest to zatem bardzo przyjazne środowisku rozwiązanie, a do tego bezpieczne i… wygodne.

Każde z proponowanych systemów grzewczych ma swoje wady i zalety. Niezależnie jednak od tego, jakiego wyboru sposobu ogrzewania dokonamy – zamieniając stary, nieefektywny piec na nowy zmniejszymy emisję szkodliwych substancji do środowiska, a tym samym przyczynimy się do redukcji niskiej emisji w naszej okolicy.

 

autor: Małgorzata Masłowska-Bandosz / ABRYS

Menu główne