×

Zapraszamy 30 października 2024 r. na Łódzką Konferencję Geotermalną, wyjątkowe wydarzenie poświęcone rozwijaniu zastosowań ciepłownictwa geotermalnego jako kluczowego elementu dekarbonizacji dużych systemów ciepłowniczych. Panele dyskusyjne i prezentacje skupią się na integracji energii geotermalnej z siecią ciepłowniczą.

Celem konferencji jest:

·         wypracowanie realnych projektów ciepłowniczych, które staną się alternatywą dla węgla,

·         poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw dzięki odnawialnym źródłom energii,

·         stabilizowanie cen ciepła systemowego dla odbiorców.

W konferencji wezmą udział eksperci branżowi, przedstawiciele administracji publicznej, ośrodków naukowych oraz spółek energetycznych.

Konferencja jest organizowana przez Grupę Veolia w Polsce przy współpracy merytorycznej z Akademią WSB. Partnerem strategicznym wydarzenia jest firma Innargi, europejski lider w dziedzinie ciepłownictwa geotermalnego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo w konferencji jest możliwe wyłącznie w formule online po zarejestrowaniu się: https://wsb.edu.pl/lodzka-konferencja-geotermalna-lodz-geothermal-conference/rejestracja-registration

Podczas XXVIII Forum Ciepłowników Polskich Kapituła przyznała łódzkiej spółce Veolii Laur Ciepłownictwa.

Jak powiedziała Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolii Energii Łódź, podczas odbioru nagrody: „Wyróżnienie jest dla nas dodatkowym motywatorem w dążeniach do kształtowania nowoczesnego systemu ciepłowniczego w którym dominującą rolę pełni efektywność odmieniana właściwie we wszystkich kontekstach – począwszy od efektywności energetycznej a skończywszy na organizacyjnej”. Laur Ciepłownictwa zadedykowała wszystkim pracownikom Veolii Energii Łódź, którzy każdego dnia dbają o ciągłość i bezpieczeństwo zaopatrzenia miasta w ciepło systemowe oraz wszystkim, którzy w naszej firmie pracują nad projektami transformacji ekologicznej łódzkiego systemu ciepłowniczego.

XXVIII Forum Ciepłowników Polskich jak co roku jest szczególnym miejscem na mapie wydarzeń branży ciepłowniczej. Eksperci rynku ciepłowniczego, wśród nich przedstawiciele Veolii, rozmawiają o najważniejszych dla sektora ciepłowniczego tematach, których motywem przewodnim jest transformacja ciepłownictwa systemowego w Polsce. Analizują perspektywy rozwoju branży w kontekście zastosowania nowych technologii,  paliw alternatywnych i wyzwań z jakimi w procesie transformacji mierzą się przedsiębiorstwa ciepłownicze aby zapewnić bezpieczeństwo zaopatrzenia odbiorców w ciepło systemowe.

Forum Ciepłowników Polskich organizuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

 

Tegoroczna edycja Kongresu Kogeneracji była poświęcona głównie tematyce transformacji sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego, w tym między innymi roli technologii Power to Heat w procesie transformacyjnym ciepłownictwa systemowego. Technologie Power to Heat, takie jak pompy ciepła, kotły elektrodowe i magazyny ciepła stanowią istotne rozwiązania dekarbonizacyjne.

O wyzwaniach i kierunkach transformacji podczas Kongresu dyskutowali naukowcy, przedstawiciele administracji rządowej, członkowie organizacji branżowych oraz reprezentanci firm z sektora energetycznego, a wśród nich przedstawiciele Veolii Sławomir Burmann – doradca prezesa zarządu Veolia Energia Polska, dyrektor zarządzania majątkiem Grupy Veolia w Polsce i Piotr Sprzączak – dyrektor ds. rozwoju, członek zarządu Veolia ESCO.

Veolia była partnerem V Kongresu Kogeneracji. Zorganizowało go Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. Odbył się w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą.

III Międzynarodowy Kongres Energetyczna Regeneracja Miast – w EC1 Łódź – poświęcony był polityce i procesom regeneracji miast w kontekście przemian energetycznych. Celem Konferencji jest wymiana krajowych i międzynarodowych doświadczeń, a także próba sformułowania rekomendacji pod kątem polskiej polityki przestrzennej i wielopodmiotowej polityki miejskiej na rzecz wspierania lokalnych strategii adaptacyjnych.

W dyskusji przy okrągłym stole energetycznym Veolię reprezentował Adrian Sienicki, członek zarządu, dyrektor handlowy Veolia Energia Łódź.

Jeden z paneli „Nowoczesne koncepcje urbanistyczne: miasta 15-minutowe. Czy mogą być przejawem rezyliencji miejskiej?” był animowany przez Fundację Veolia Polska, która wraz z partnerami z wielu sektorów realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i innowacji społecznych.

Fot. Kongres Regeneracja Miast

Dla Łódzkiego Klastra Fala Energii wyjątkowym momentem jest przystąpienie Miasta Łódź do grona jego członków. Dzięki temu, współpraca lokalnych podmiotów, publicznych i prywatnych, umożliwi zbudowanie w ramach Klastra przestrzeni dla projektów wykorzystujących lokalne zasoby energetyczne, w tym wykorzystanie potencjału możliwości i potrzeb w skali całego miasta. Pozwoli to poprawić efektywność zarządzania energią i ciepłem systemowym w mieście.

Przystąpienie do Klastra Miasta Łódź, mającego w swoich zasobach m.in. budynki komunalne, w tym mieszkalne i użyteczności publicznej, szkoły, szpitale – daje ogromne szanse na wdrożenie w szerszej skali innowacji zmierzających do ograniczenia wpływu kryzysu energetycznego na codzienną działalność i poprawę efektywności energetycznej zarządzanych obiektów, urządzeń i instalacji. Stwarza to również większe możliwości  zabezpieczenia potrzeb energetycznych Łodzi i wykorzystania innowacyjnych źródeł energii w tym OZE.

Umowę podpisali przedstawiciele Komitetu Klastra: prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Sławomir Wiak, przewodniczący Rady Klastra, Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi, Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź i Adrian Sienicki, członek zarządu Veolia Energia Łódź.

 

Systemy ciepłownicze oparte o kogenerację są ważnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego. BMP – wydawca „Energetyki Cieplnej i Zawodowej” zorganizował Webinarium BMP: Kogeneracja 2021. Podczas spotkania dyskutowano o roli kogeneracji w procesie transformacji energetycznej oraz w walce z niską emisją i smogiem. Uczestnicy rozmawiali o potencjale polskiego ciepłownictwa opartego o kogenerację, poruszano kwestie związane z regulacjami europejskimi, technologiami i efektywnością systemów ciepłowniczych.

Artur Kin, członek zarządu, dyr. ds. operacyjnych Veolii Energii Łódź zaprezentował kluczowe projekty procesu dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego tj. zakład odzysku energii i blok gazowo-parowy w elektrociepłowni EC4, a ponadto projekt Veolii Energii Poznań zrealizowany w Szlachęcinie – innowacyjnej instalacji kogeneracyjnej połączonej z pompą ciepła, odzyskującą ciepło ze ścieków.

Veolia była uczestnikiem „Kawy z kogeneracją”, spotkania zorganizowanego z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych dla przedstawicieli mediów. Podczas cyklu spotkań z dziennikarzami przedstawiciele PTEZ dyskutują na temat wyzwań stojących przed branżą ciepłowniczą i elektroenergetyczną. Tematem dzisiejszego spotkania była Strategia Europejskiego Zielonego Ładu i rola kogeneracji w realizacji wyzwań środowiskowych stawianych przed branżą w ramach transformacji energetycznej. W spotkaniu udział wzięli ze strony PTEZ i Veolii Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych, Veolia Energia Polska, przewodnicząca zespołu PTEZ ds. europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej oraz Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu, Veolia Energia Polska, wiceprezes zarządu PTEZ. Media reprezentowali Wiesław Drozdowski – portal Cire.pl, Dariusz Ciepiela – portal Wnp.pl, Rafał Zasuń – portal WysokieNapięcie.pl. Dziękujemy Wszystkim za udział w spotkaniu online.

1 2