×

Krótko o technologii produkcji

 

Główne paliwo (węgiel), które zużywa Veolia do produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej, dostarczane jest do elektrociepłowni pociągami. Drugim paliwem używanym w procesie produkcji jest biomasa, która dostarczana jest transportem samochodowym i kolejowym.

 

Wagony pojedynczo wjeżdżają do wywrotnic, gdzie są obracane do góry dnem, a wysypany z nich surowiec taśmociągiem jest transportowany na plac węglowy.

 

Tam rozsypywany jest przez maszynę nazywaną zwałowarką. „Czarne złoto” składowane na placach formuje się spychaczami w hałdy. Z nich ogromna ładowarka pobiera węgiel na taśmociągi prowadzące do zasobników znajdujących się bezpośrednio przy kotłach. Przed podaniem węgla do kotła jest on miażdżony na pył w młynach węglowych. W tej postaci wdmuchuje się go do paleniska kotła, gdzie zostaje spalony. W elektrociepłowni EC4 biomasa z silosów transportowana jest taśmociągiem do zasobników kotła BFB (specjalnie przystosowany kocioł do spalania tylko biomasy). W EC3 do węgla przed podaniem go do kotła dodawana jest biomasa.

 

W kotłach jest wytwarzana para o temperaturze 540 stopni C i ciśnieniu 130 atmosfer. Zanim ogrzeje ona wodę przesyłaną do naszych domów, jest wykorzystywana do napędzania turbiny parowej połączonej z generatorem prądu. Po przejściu przez turbinę temperatura pary jest dużo niższa. Ogrzewa ona wodę w wymiennikach ciepła do temperatury ok. 100 stopni C. Gdy na dworze jest bardzo niska temperatura woda ta może być jeszcze podgrzana nawet do 120 stopni C w kotłach szczytowych. Ogrzana woda jest następnie przesyłana rurociągami do węzłów cieplnych np. w blokach mieszkalnych, gdzie w kolejnych wymiennikach ciepła ogrzewana jest woda z wodociągów. Potem płynie instalacją wewnątrz budynków do naszych kaloryferów i kranów. Końcowa temperatura wody w kranach powinna mieć 45 stopni.