×
Ukoronowaniem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych była prapremiera spektaklu Wytwórnia Piosenek,
do której scenografię opracował zdobywca Oscara (Lista Schindlera), autor oprawy scenograficznej do takich produkcji jak m.in. Pan Tadeusz A. Wajdy, Pianista R.Polańskiego czy Pokłosie W. Pasikowskiego.

Akcja Wytwórni Piosenek (autorstwa Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki, w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków) rozgrywa się w powojennej Łodzi i opowiada o narodzinach polskiej kinematografii, powstawaniu łódzkiej Wytwórni Filmowej i tworzeniu pierwszego powojennego filmu – Zakazane piosenki. Bohaterami spektaklu są więc m.in. twórcy filmu – Leonard Buczkowski oraz ojciec Allana Starskiego – Ludwik Starski.

 

Korzystając z okazji, że Allan Starski przyjął propozycję współpracy przy spektaklu, dyrektor Teatru Powszechnego – Ewa Pilawska zwróciła się do Kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd z inicjatywą odsłonięcia na ulicy Piotrkowskiej gwiazdy tego znakomitego artysty i propagatora polskiej sztuki filmowej na świecie. Uroczystość, w której udział wzięli m.in. prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska, prof. Janusz Tylman, Andrzej Pągowski odbyła się w sobotę, 11 kwietnia.

 

Fundatorem gwiazdy jest wieloletni partner Teatru Powszechnego w Łodzi – Veolia.

 

Zdjęcia: archiwum Teatru Powszechnego w Łodzi