×

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w finale International Small Wind Turbine Contest 2024. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability. To wielki sukces dla Projektu, który uzupełnia dotychczasowe osiągnięcia o kolejną nagrodę, dowodząc wysokiej jakości i innowacyjności polskich projektów studenckich.

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST okazała się niedoścignioną pod względem redukcji śladu węglowego, wykorzystania lokalnych materiałów, a przede wszystkim – zastosowania biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów GUST za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

W tym roku Zespół zaprezentował całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Wynik ten stanowi niezwykle istotne osiągnięcie, potwierdzając zaangażowanie i wysiłek całego zespołu. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty. Studenci myślą już o rozwiązaniach na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się za rok.

Serdecznie gratulujemy Zespołowi tego osiągnięcia. Veolia jest partnerem zespołu studentów GUST.