×

21 marca w historycznej elektrociepłowni przy ul. Targowej 1/3 odbyło się niecodzienne wydarzenie.

 

Veolia Energia Łódź we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji oraz Zarządem Dróg i Transportu zorganizowała energetyczną imprezę – w zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 odbyły się pokazy laserowe z muzyką w tle, prezentacje zdjęć archiwalnych przedstawiających pierwsze dwudziestolecie pracy EC1, prezentacja druku 3D, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz koncert łódzkiego zespołu Tune.

Wszystko to z okazji obchodów Światowego Dnia Wody. Impreza rozpoczęła się o godz. 10 i trwała do późnego wieczora.

 

Elektrociepłownie są nierozerwalnie związane z wodą. Do produkcji ciepła, oprócz paliwa (węgla i biomasy), wykorzystywana jest oczywiście woda. Rocznie zużywa się jej ponad 1 000 000 m3.

Woda stosowana do produkcji ciepła musi być wcześniej odpowiednio przygotowana. Najpierw kierowana jest do stacji uzdatniania wody. Po zastosowaniu nowoczesnych technologii zdemineralizowana woda jest ultraczysta tzn. nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Dalej trafia do kotła parowego, w którym jest podgrzewana aż do temperatury 540 st. C. Po opuszczeniu elektrociepłowni gorąca woda trafia do sieci ciepłowniczej, a tą drogą do węzłów ciepłowniczych w budynkach i dalej do mieszkań.